Danimarka Konsolosluğu Ticari Vize

Danimarka Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka Büyükelçiliği, Danimarka’ya ticari faaliyette bulunmak amacıyla ülkeye seyahat etmeyi planlayan çalışanlar Danimarka vize talebinde bulunan kişinin seyahatinin mesleki gerekliliği bağlı olduğu şirket çalışanları Danimarka ticari vize prosedürüne tabi tutmaktır. Ticari Danimarka vize talebinde bulunan kişinin seyahatinin ticari gerekliliği şirketi tarafından konfirme edilmiş iş organizasyonuna dahil olmak için Danimarka’ya seyahat planlayanların başvurması gereken vize türüdür.

Danimarka ticari vize başvurusunda bulunan kişinin mesleki durumuna göre talep edilen sahibi veya çalışanı olduğu şirket bilgilerini içeren ek evraklar vardır. Danimarka ticari vize başvurusunda bulunan kişi şirket sahibiyse, Danimarka’ya seyahat edecek kişinin firmada izinli olduğu tarihleri ve personelin Türkiye’deki işini sürdüreceğini, geçici bir süre için Danimarka’ya seyahat edeceğini özellikle dilekçesinde belirtmelidir. Danimarka ticari vizesiyle ilgili şirketin antetli kağıdına, şahsi imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Danimarka’ya ticari faaliyette bulunmak için seyahat planlayan kişi şirket sahibiyse şirketinin antetli kağıdına yazacağı dilekçede seyahatin niyeti ve seyahat tarihleri belirtilmelidir.

Danimarka ticari vizesiyle ilgili şirketin antetli kağıdına, şahsi imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Danimarka’ya ticari faaliyette bulunmak için seyahat planlayan kişi şirket sahibiyse şirketinin antetli kağıdına yazacağı dilekçede seyahatin niyeti ve seyahat tarihleri belirtilmelidir. Danimarka ticari faaliyette bulunmak isteyen başvuru sahibi şirket sahibiyse şirketinin antetli kağıdına hazırlayacağı dilekçede seyahatinin amacını ve seyahat tarihlerini belirtmelidir. Danimarka ticari vize talep dilekçesi Danimarka Konsolosluğuna hitaben yazılmalı, Danimarka vizesinin basılacağı pasaportun başvuru sahibinin dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir. Danimarka’ya gerçekleştirilecek seyahatin devamında diğer Schengen bölgesi ülkeleri de ziyaret edilecekse seyahatlerde Danimarka vize süre aralığında olmalıdır. Danimarka Schengen vizesi ulaşım ve konaklama bilgileri de Danimarka ticari vizesi başvuru dosyasında bulunmaldır. 

Danimarka Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka Konsoloslukları tarafından istenmekte olan Danimarka ticari schengen vizesi gerekli belge listesi aşağıdaki gibidir;
1. Danimarka vize başvuru formu

* Danimarka Konsolosluğu tarafından hazırlanmış Danimarka Schengen vize başvuru formu kişinin eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgileriyle doldurulmuş olmalıdır.
2. Pasaport 

Danimarka Konsolosluğu Schengen vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki kriterleri aramaktadır;

* Danimarka ticari vize başvurularında kullanılacak Pasaportların en az iki sayfasının boş olması gerekir.

* Pasaportun son on yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olmamış olması zorunludur. Yıpranmış ya da eski pasaportla (Lacivert) başvuru yapılıp, vize alınmış olsa dahi ülkeye girişiniz kabul edilmeyebilir. 

* Pasaportların seyahatinizin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. 
3. 2 adet Biyometrik Fotoğraf 

*Danimarka Konsolosluğunun istediği biyometrik fotoğraf ebatları 35x45 mm' dir.

*Danimarka ticari vize başvuru sahibinin güncel halini temsil etmesi gerekir.

*Maksimum son üç ay içerisinde çekilmiş olması gerekir.

*Fotoğrafın arka fonu beyaz, kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir ülkenin vize işleminde kullanılmamış olması gerekir.

4. Tam vukuatlı nufus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi

*Danimarka Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği orijinal belge olarak beyan edilmelidir.

* Ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

5. Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler

*Danimarka ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bodroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olması gerekir.

*Danimarka Ticari vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olması gerekir.

*Ayrıca Danimarka vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri vize başvuru belgeleri arasında bulundurulmalıdır.

 

6.Danimarka Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi

*Danimarka Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun ya da çalışmakta olduğu şirketin antetli kağıdına işveren veya şirket yetkilisi tarafından Danimarka Konsolosluğuna/Elçiliğine hitaben yazılmış olmalıdır. Danimarka Konsolosluklarına veya Elçiliğine yazılacak dilekçe, İşveren veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olması gerekir.

*Danimarka Konsolosluğunu hitaben yazılacak olan vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Danimarka’ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgilerini içermelidir. 

*Danimarka Schengen vizesi alacak olan kişi İşveren ise;

şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlaması gerekir.

* Danimarka Ticari Schengen vizesi alacak olan kişi Emekli ise;

yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek Konsolosluğa hitaben şahsen yazması gerekir.

*Danimarka Schengen vizesi alacak olan kişi Devlet Dairesi çalışan ise;

bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

*Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe olması gerekir.

*Danimarka vize müracaatında bulunacak kişi eğer, Danimarka seyahati sonrası 2. veya 3. Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmesi gerekir.

7.Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

*Vergi levhası; Danimarka vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini içermelidir. 

*Faaliyet belgesi; Danimarka vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı güncel tarihli olarak ibraz edilmelidir.

*Şirketin imza sirküleri ; Danimarka ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

*Şirketin ticaret sicil gazetesi; Danimarka Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

8. Kişinin çalıştığını gösteren belgeler 

Danimarka vize müracaatında bulunacak kişilerin

*SGK işe giriş bildirgesi,

*SGK hizmet dökümü,

*Bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi olması gerekir.

9.Danimarka'ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek bu ülkede seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi

*Danimarka vize işlemlerinde bulunacak kişilerin Danimarka’da konaklama gerçekleştireceği yere ait bilgiler. Danimarka ticari vize başvuruları için yapılacak hotel rezervasyonları kişinin Danimarka'da bulunacağı tarihleri içermelidir.

*Danimarka dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. Danimarka vize işlemlerinde bulunacak kişinin Danimarka ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren belgeler

*Danimarka ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin Danimarka seyahatinin içeriği ticari veya ziyaret içerikli olacak olması halinde Davetiye belgesi.

*Danimarka vize işlemlerinde bulunacak kişi eğitim amaçlı Danimarka seyahat gerçekleştirecek olması halinde, hukuki münasebet, eğitim alınacak okula ödenen miktara dair belgeler ve varsa okula kayıt belgeleri mevcut olması gerekir.

*Danimarka vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin Danimarka’da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin Danimarka’da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu gerekmektedir.

10.Danimarka Schengen ticari vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge

*Danimarka vize işlemlerinde bulunacak kişinin Danimarka'da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

11. Aşağıdaki ünvanlara sahip olan kişilerin ek olarak hazırlaması gereken belgeler şöyledir

Danimarka ticari vizesi alacak kişi Emekli ise;

*Emekliğini gösteren belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Danimarka ticari vizesi alacak kişi memur ise;

*Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum belgeleri

Danimarka ticari vizesi alacak kişi öğrenci ise;

*Güncel tarihli orjinal öğrenci belgesi olması gerekir.

Danimarka ticari vizesi alacak kişi çiftçi ise;

*Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler gerekmektedir.

12.Danimarka Ticari vizesi almak için aşağıdaki özel durumlara sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

*Danimarka ticari vizesi alacak kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmesi gerekir.

*Danimarka ticari vize alacak kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi olmalıdır.

*Danimarka ticari vizesi alacak kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini vermesi gerekir.

*Pasaport fotokopileri, Danimarka vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri gerekmektedir.

Duyurular

Danimarka Başkonsolosluk vize çıkış süresi

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ve Danimarka Konsoloslukları yapılacak olan Danimarka vize başvurularını işleme girmesi itibariyle ticari ...
2023-08-04 08:57:01

Danimarka Vizesi için Başkonsolosluğun İstemiş Olduğu Pasaport

Danimarka vize başvuru işlemlerinde bulunacak olan T.C. vatandaşlarının dikkatine! Danimarka Başkonsolosluğu ve Danimarka Konsoloslukları Dan...
2023-08-04 08:56:23

Danimarka Başkonsolosluk Vize Başvuru Merkezi Mesai Saatleri

İstanbul Danimarka vize başvurularında bulunacak TC vatandaşlarının dikkatine! İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu Vize başvuru merkezi haft...
2023-08-04 08:53:35

Danimarka Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Danimarka’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Danimarka’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-04 08:52:35
Tüm Duyurular
Ticari Vize