Danimarka Konsolosluk İşlemleri

Danimarka Krallığı’nın Türkiye’nin çeşitli illerinde temsilcilikleri bulunmaktadır. Danimarka BüyükelçiliğiDanimarka Konsolosluğu ve Danimarka Fahri Konsoloslukları Danimarka Krallığına seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Danimarka vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Danimarka Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Danimarka vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Danimarka Konsolosluğu aynı zamanda Danimarka dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür.

Danimarka Konsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Görev sahası: Türkiye’de faaliyet gösteren Danimarka Büyükelçiliği, Danimarka Başkonsolosluğu ve Danimarka Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Danimarka vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için Danimarka Konsolosluğu’na başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan Danimarka Krallığı vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan Danimarka Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

Evlilik: Türkiye’de yaşayan Danimarka Krallığı vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için Danimarka Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. Danimarka Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Danimarka vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.

Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden Danimarka Krallığı vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda Danimarka Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.

Çocuklarla ilgili işlemler: Danimarka Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi Danimarka vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan Danimarka Krallığı vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Danimarka Krallığı ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda Danimarka Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.

Resmi evrak işlemleri: Danimarka Konsolosluğu, Danimarka Krallığı vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan Danimarka Krallığı vatandaşlarıDanimarka Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan Danimarka Krallığı vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda Danimarka Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.

Vergiler: Türkiye’de ikamet eden Danimarka Krallığı vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda Danimarka Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. Danimarka’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci Danimarka Konsolosluğu’dur.

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden Danimarka vatandaşları Danimarka’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için Danimarka Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.

Duyurular

Danimarka Başkonsolosluk vize çıkış süresi

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ve Danimarka Konsoloslukları yapılacak olan Danimarka vize başvurularını işleme girmesi itibariyle ticari ...
2023-08-04 08:57:01

Danimarka Vizesi için Başkonsolosluğun İstemiş Olduğu Pasaport

Danimarka vize başvuru işlemlerinde bulunacak olan T.C. vatandaşlarının dikkatine! Danimarka Başkonsolosluğu ve Danimarka Konsoloslukları Dan...
2023-08-04 08:56:23

Danimarka Başkonsolosluk Vize Başvuru Merkezi Mesai Saatleri

İstanbul Danimarka vize başvurularında bulunacak TC vatandaşlarının dikkatine! İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu Vize başvuru merkezi haft...
2023-08-04 08:53:35

Danimarka Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Danimarka’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Danimarka’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-04 08:52:35
Tüm Duyurular
Konsolosluk İşlemleri