Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

Çanakkale, Edirne, İstanbul, Bolu, Kırklareli, Tekirdağ, Bursa, Kocaeli, Yalova, Balıkesir illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Danimarka Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

Danimarka Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Telefon: +90 (212) 359 19 00 
Telefax: +90 (212) 359 19 01

Ticari ve yatırım için e-mail: isthkt@um.dk

Vize, oturum  - çalışma izni ve Konsolosluk işlemleri için e-mail: istgkl@um.dka

Adres: Trump Towers , Büyükdere Cad. ,No:1, Kule 2, Daire No: 463 ,34387 , Şişli / İSTANBUL

Danimarka Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi - Cuma : 09:00 – 17:00 

Danimarka Başkonsolosluğu Vize Bölümü Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi-Cuma: 10:00 – 15:00

Danimarka Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka, Schengen işbirliği kapsamındadır. Danimarka Büyükelçiliği tarafından verilen vizelerin tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerliliği vardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan. 

Danimarka'nın Türkiye’de 5 vize başvuru merkezi bulunmaktadır. Bu merkezler Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir ve Gaziantep’te yer almaktadır. Danimarka Vizesi ve oturum izni başvuruları söz konusu merkezlerden yapılmaktadır. Başvuru sahibi başvuru dosyasını şahsen teslim etmelidir.. Ankara Danimarka Büyükelçiliği gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Türk diplomatik pasaport, hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar Danimarka’ya ve İzlanda’ya vizesiz seyahat edebilirler. Vize başvuruları, seyahat edilmek istenen tarihten önceki üç ay içerisinde yapılmalıdır. 
(*) Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep’teki başvuru merkezleri vize başvurularının teslimi için randevu alınmalıdır.

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Danimarka Krallığı’nın Türkiye’nin çeşitli illerinde temsilcilikleri bulunmaktadır. Danimarka BüyükelçiliğiDanimarka Konsolosluğu ve Danimarka Fahri Konsoloslukları Danimarka Krallığına seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Danimarka vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Danimarka Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Danimarka vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Danimarka Konsolosluğu aynı zamanda Danimarka dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile Devamı.....

Danimarka Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri Nedir? (2023)

Danimarka Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye resmi tatil günlerinde ve Danimarka resmi tatil günlerinde kapalıdır. Aşağıdaki tarihlerde Danimarka vizesi başvurusu yapacak kişiler başvurudan önce Danimarka Konsolosluğundan teyit etmelidir. 

1 Ocak 

Yeni Yıl

9 Nisan

Paskalya

21- 23 Nisan

Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

24-25-26-27-30 - 31 Aralık

Noel ve Yeni Yıl


Konsolosluk nedir?

Konsolosluklar, Devletlerin diğer devletler ile ticari ilişkilerini geliştirmek, bu ülkeler nezdindeki çıkarlarını korumak ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla açtıkları merkezlerdir. 

Uluslararası Hukuk çerçevesinde devletlerin diğer devletlerde temsilcilik açma yükümlülüğü yoktur. Ancak Devletler, uluslararası arenadaki çıkarlarını korumak, bulunulan ülkenin otoriteleri ile temas kurmak, diğer ülkelerde yaşayan vatandaşlarına doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda destek olmak gibi amaçlarla diğer ülkelerde konsolosluk kurarlar.

Bir Devletin başka bir devlette konsolosluk açılması gidilen devletin izni doğrultusunda mümkündür. Devletler bu izni yazılı olarak beyan ederler. İznin herhangi bir tarihte, herhangi bir sebeple iptal edilmesi hakkı gidilen devlete aittir. 

Konsolos Kimdir?

Konsoloslar, temsil ettikleri devletlerin Dışişleri bakanları tarafından atanan temsilcilerdir. Konsoloslar, gittikleri ülkede, bulundukları şehrin mülki amiri ile temas kurarlar. Gidilen şehrin büyüklüğü ve ticari hacmine göre konsoloslar;  başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olmak üzere üç dereceye ayrılır.

Konsolosluk çalışanları diplomatik vasfında değildir. Bu sebeple resmi olarak diplomatik görevlere atanan kişiler haricindeki konsolosluk görevlileri herhangi bir diplomatik ayrıcalığa sahip değildirler. 

Konsolosluk çalışanlarına görevlerini icra etme konusunda bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda bazı ayrıcalıklara sahiptirler. Konsolosluk binalarının dokunulmazlığı vardır. 

Danimarka Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Danimarka vize başvuru formu Danimarka Konsolosluğunun pasaport sahibinin tanımak için talep ettiği bilgi formudur. Danimarka vize başvuru formunda belirtilen bilgiler, beyan edilen fotoğraf ve parmak izi Schengen üyesi devletin yetkili makamana bildirilmektedir. Dolayısıyla Danimarka vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeği yansıtan beyanlarla doldurulmalıdır. Söz konusu bilgiler Schengen VIS veri tabanına kaydedilmekte ve beş yıl süreyle tutulmaktadır. Danimarka vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulabilmektedir. 

Danimarka Vize Başvuru Formu İçin tıklayınız. 

Danimarka vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulmaktadır. Danimarka vize başvuru formu İngilizce olarak teslim edilmelidir. T.C. vatandaşlarına bilgi amaçlı hazırlanan, temsili Türkçe başvuru form için tıklayınız. 

Danimarka Konsolosluğunun Görevleri Nelerdir?

-    Danimarka Konsolosu ve Danimarka Konsolosluğu,  Danimarka Krallığı’nın çıkarlarını korumakla sorumludur.   

-    Danimarka Konsolosluğu Türkiye-  Danimarka ticari ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede çalışan Danimarka vatandaşlarına rehberlik eder. 

-    Danimarka Konsolosluğu,   Danimarka Krallığı’na seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirirler.

-    Türkiye’de yaşayan Danimarka vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri Danimarka Konsolosluğu tarafından icra edilir.

-    Danimarka Krallığı kanunları uyarınca Danimarka Devleti’ne karşı borçlu olunan vergileri toplamak Danimarka Konsolosluğu’nun görevi dahilindedir.  

Danimarka’nın Türkiye Temsilcilikleri Nerededir?

Danimarka Krallığı’nın Türkiye’nin birçok kentinde temsilciliği bulunmaktadır.  Türkiye’de bulunan Danimarka Krallığı Temsilcilikleri aşağıdaki gibidir. 

-    Danimarka Ankara Büyükelçiliği

-    Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu

-    Danimarka İzmir Fahri Konsolosluğu

-    Danimarka Alanya Fahri Konsolosluğu

-    Danimarka Antalya Fahri Konsolosluğu

-    Danimarka Mersin Fahri Konsolosluğu

-    Danimarka Marmaris Fahri Konsolosluğu

Danimarka Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Danimarka Başkonsolosluk vize çıkış süresi

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ve Danimarka Konsoloslukları yapılacak olan Danimarka vize başvurularını işleme girmesi itibariyle ticari ...
2023-08-04 08:57:01

Danimarka Vizesi için Başkonsolosluğun İstemiş Olduğu Pasaport

Danimarka vize başvuru işlemlerinde bulunacak olan T.C. vatandaşlarının dikkatine! Danimarka Başkonsolosluğu ve Danimarka Konsoloslukları Dan...
2023-08-04 08:56:23

Danimarka Başkonsolosluk Vize Başvuru Merkezi Mesai Saatleri

İstanbul Danimarka vize başvurularında bulunacak TC vatandaşlarının dikkatine! İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu Vize başvuru merkezi haft...
2023-08-04 08:53:35

Danimarka Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Danimarka’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Danimarka’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-04 08:52:35
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu